Haber Detayı

ANNESİNDEN ESİNLENİP ENGELLİ BAKIM ÜNİTESİ GELİŞTİRDİ

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Teknoloji Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Necmettin Tarakçıoğlu, Teknopol Selçuk Ar-Ge / Akredite Uygulama Merkezi projeleri kapsamında, yaşlı ve engellilerin hayatını kolaylaştıracak Yaşlı ve Engelli Bakım Ünitesi geliştirdi.

Yapılan ürün sayesinde, bakıma muhtaç yaşlı ve engellilerin taşınması, tuvalet ihtiyaçları rahatlıkla gerçekleştirilebilecek.
Prof. Dr. Tarakçıoğlu, çalışmanın yapılmasında 5 yıl önce emboli sonucu felç olan annesinin etkili olduğunu söyledi.

Yatağa mahkum olan annesinin, daha önce kendisinin üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde ürettiği elektronik-elektrikli yataktan destek almaya başladığını belirten Prof. Dr. Tarakçıoğlu, “Bu kapsamda kendi üretmiş olduğum yataktan destek aldı ama yine bunun da yeterli olmadığını gördük. Çünkü hastanın elektro mekanik sistemle sırtını kaldırıyorsunuz, düzeltiyorsunuz, tekrar arabaya bindirmek için 90 derece çeviriyorsunuz. Tekrar onu kaldırıp, sürükleyip arabaya oturtuyorsunuz. Sonra arabayla mutfağa ya da evin içerisinde başka bir bölümüne götürüyorsunuz. Bu hastaya da bakan kişiye de eziyet veriyor” diye konuştu.

 

“BAKIMA MUHTAÇ CİDDİ BİR KESİM BULUNUYOR”

Üniversite-sanayi iş birliğinde geliştirmiş olduğu ürünün yetersiz olduğunu gördükten sonra bunu geliştirmek için çalışmalara başladığını ifade eden Prof. Dr. Tarakçıoğlu, şunları söyledi:
“Mühendislik böyle bir şey. Bir sorunu görüyorsunuz. O sizi gece-gündüz rahatsız ediyor. Acaba ne yapsam diye çaba sarfediyorsunuz? Bu da bir sosyal problem. Toplumda bu şekilde genç yaşta özellikle, hasta, engelli doğanlar, işini yapamayanlar, spastik engelliler bulunuyor. Sonuç olarak hizmete muhtaç ciddi bir kesim var. Bu kesime ‘hayatı nasıl kolaylaştırabiliriz’ diye düşündük. Annemin evde ihtiyaçlarını gözlemledim. Baktım ki; evet onu 90 derece çevirmek ve kaldırmak sıkıntı, ‘yatağı nasıl otomatik hale getiririm’ diye düşündüm.”

 

“ÇALIŞMA, PROTOTİP SEVİYESİNE GELDİ”

Ürünün teknik özelliklerini anlatan Prof. Dr. Tarakçıoğlu, “Bu şöyle bir ürün; kumandasıyla bir yatak haline geliyor. Bir hareketle araba haline geliyor. Balkonun kenarına, mutfağa gidiyorsunuz, nereye isterseniz. Bir de duruma göre bir klozet kapağı var. Bu hastaya göre değişir. Her araç her hastanın ihtiyacını karşılamaz. Belki bir aralık ihtiyacı, ayrıca bir de ona istenirse opsiyonel klozet kapağı konusudur. Klozet kısmında küçük eksiklik bulunuyor. Bu eksiklikleri tamamladığımız zaman belki bize fazla ihtiyaçları kalmayacak. Ürünümüz prototip seviyesine geldi” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık bir yıllık çalışma sonucunda ortaya çıkan projenin patent işlemlerinin Teknokent Patent Bürosu ile yürütülmekte olduğunu aktaran Prof. Dr. Tarakçıoğlu, ürünün tam anlamıyla kullanıma hazır olmasının ardından annesine hediye edeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/yerel-haberler/konya/annesinden-esinlenip-engelli-bakim-unitesi-gelistirdi-11230244

11.11.2019